Ateliér architektonicko-konstrukční
129AAKAAnotace
Zadání v atelieru je zaměřeno na takové typy staveb, u kterých konstrukce do značné míry ovlivňuje celkové řešení, nebo se může stát inspiračním zdrojem či dokonce výrazným prvkem architektonického řešení. Projekt pak studenti předkládají ve formě studie stavby, doplněné o konstrukční koncept, předběžné výpočty, skici detailů a vybraných konstrukčních prvků. Důležitou součástí vývoje projektu jsou fyzické modely.
Základní údaje
- Stupeň studia: Mgr
- Katedra zajišťující výuku: K129 – Katedra architektury
- Kód – Název studijního předmětu: 129AAKA – Ateliér architektonicko-konstrukční
- Typ předmětu: povinný
- Ročník / semestr: 1/2
- Rozsah studijního předmětu: 0+7
- Hodin. za týden: 7
- Kreditů: 9
- Jiný způsob vyjádření rozsahu: –
- Způsob zakončení: klasifikovaný zápočet
- Forma výuky: atelier
- Garant(i) předmětu: doc. Ing. arch. Petr Šikola, Ph.D.
Časový program přednášek a cvičení
Analýza zadání, shromáždění informací z oblasti typologie / legislativní a normové požadavky, zpracování (sběr a studium) rešerší s rozborem provozu, typologie a konstrukce vztahující se k zadání, s vlastním komentářem.[4 – 6]
Tvorba konceptu / konceptuální modely a skici, hledání dispozičních, prostorových a konstrukčních vazeb, ověřování měřítka a proporcí stavby v perspektivních skicách a pracovních modelech, besedy, přednášky, diskuse, exkurze, ateliérová prezentace definitivního konceptu stavby – vysvětlení navrhovaného ideového a prostorového uspořádání stavby, funkčních vazeb, řešení situace, konstrukčního a statického konceptu.[7 – 9]
Převedení konceptu do návrhu: forma, funkce, provoz, konstrukce, technologie, materiál, detaily.[10 – 13]
Finalizace řešení – architektonické, materiálové a barevné řešení, konstrukční a technické řešení/ateliérová prezentace, práce v grafických programech, příprava výsledného zpracování studie do prezentační podoby.
Způsob a harmonogram průběžné kontroly studia během semestru
Požadavky ke zkoušce, podmínky pro udělení zápočtu nebo klasifikovaného zápočtu
- Odevzdání práce v termínu
- Odevzdání práce formou předepsaného elaborátu
- Povinná a aktivní účast na výuce, maximálně 3 omluvené absence
Podíl zkoušky na celkovém hodnocení předmětu
Seznam požadovaných návazností
Seznam doporučené studijní literatury
- Platné vyhlášky, normy, odborná periodika a webové stránky.
Témata ateliérů AAKA – letní semestr 2021/2022
–––
Dvořák (ADNS) – Němec (ADNS)
Beton ILC
Náplní našeho atelieru bude zpracování konstrukčních detailů pro studentem vybranou existující stavbu. Doporučujeme vybrat vilu nebo rodinný dům z období funkcionalismu nebo z období poválečného, kdy nebyl prozatím kladen velký důraz na tepelně technické vlastnosti staveb. Tato stavba bude znovy navržena metodou ILC betonu. Předpokládá se, že v těch částech stavby, kde to technické možnosti ILC betonu umožňují. Příklad zpracované stavby : Ladislav Žák Baba dům Herain, Eileen Gray vila v Roquebrune-Cap-Martin, Charles Gwathmey Residence and studio, Adolf Loos Vinternitzova vila, Karel Hubáček vlastní rodinný dům Liberec apod. Po dohodě je možné, aby student pro návrh konstrukčních detailů v ILC betonu zvolil i návrh rodinného domu ze své závěrečné bakalářské práce. Semestr se budeme věnovat pochopení a užití nové, technicky i výtvarně převratné stavební metody používané v současnosti v Německu a Švýcarsku. V ČR doposud přehlížené.
220201_ILC (pdf)
JOACHIMSTRASSE BERLIN David Chipperfield (pdf)
school municipal centre belmont (pdf)
urban villa lausanne (pdf)
–––
Šenberger – Pustějovský
Bývalý Zámecký pivovar v Libni /pro studio ALTA/
Adaptace opuštěného bývalého barokního pivovaru pro společenské a kulturní aktivity, okamžité, dočasné i trvalé. Součástí úprav bude i návrh střešní konstrukce sálu, zastřešení venkovních divadelních prostorů a dále nová konstrukce venkovního schodiště s výtahem, spojená případně s vyhlídkovou a osvětlovací věží, jako novou dominantou celého areálu.
–––
Šikola – Klapalová – Netušil
Pěší lávka přes řeku Labe, město Přelouč
Zadáním je architektonicko-konstrukční řešení cyklistické a pěší lávky přes řeku Labe v návaznosti na trasu Labské cyklostezky, v lokalitě města Přelouč. Důraz bude kladen na vzájemný soulad architektonické formy a konstrukčního řešení, se zohledněním požadavků na plavební cestu. Postup práce v ateliéru bude probíhat od koncepčních návrhů, prezentovaných v modelových skicách, po ověření konstrukčních principů a dimenzí základních prvků ve výpočetním modelu.
–––
Kroftová – Pošmourný – Skála
Chateau Lobkovice, Neratovice
Ateliér zaměřený na obnovu památek. Návrh renovace objektu bývalého pivovaru s vestavbou nových konstrukcí, součástí projektu bude celková rozvaha nad možnostmi revitalizace zámeckého areálu a řešení dílčích stavebně technických problémů (např. odvlhčení objektů, statika stropních konstrukcí apod.
–––
Smola – Kalivoda – Stark – Novák (K124)
Ateliér se zaměřením na udržitelné, energeticky efektivní stavby
Součástí výuky jsou workshopy, přednášky i trénink komunikačních dovedností. Zadáním pro všechny je návrh malé administrativní budovy v pasivním standardu. Ti, kteří v rámci AMG1 zpracovali studentský areál do varšavské čtvrti Praga, budou v soutěžním návrhu pokračovat. Ostatní si od kolegů „půjčí“ urbanistickou studii jako výchozí podklad pro návrh.
Těžiště práce v ateliéru je design typických stavebně konstrukčních detailů, vztahujících se k navrženému objektu. Z toho tři v 3D provedení. Včetně výpočtového ověření, které si studenti odnáší do praxe.
–––
Kotas – Hájek – Vaněk
Membránové konstrukce, vyhlídková věž, lávka pro pěší
Předmětem zadání konstrukčního ateliéru je historické skladiště „Malá Amerika“, které je součástí areálu hlavního nádraží v Brně. V budoucnu má území projít rozsáhlou přestavbou, skladiště má ale zůstat zachováno a nově využito. V úvahu přicházejí jak komerční tak kulturní aktivity. První variantou zadání je návrh lehkého membránového zastřešení, a to zcela samostatného v blízkosti objektu – např. venkovní scéna, zázemí pro kulturní akce apod. nebo zastřešení navazující na fasádu objektu (vytvoření hlavního vstupu nebo venkovní promenády pro možné pořádání venkovních akcí). Druhé téma: Návrh vyhlídkové věže vedle skladiště, která bude sloužit jako „infopavilon“ o plánované přestavbě území.
–––––