Ateliér tvorby – magisterský 2

129AMG2

Anotace

Ateliér tvorby – magisterský 2 je předdiplomním projektem. Zadáním je zpravidla řešení širšího území rozvojových ploch v urbanistických souvislostech. V předdiplomním projektu je na vybrané území zpracována komplexně pojatá urbanisticko-architektonická studie. Významnou část práce tvoří sběr a studium podkladů k lokalitě, průzkumy, analýzy historických dat, rešerše s rozborem analogických příkladů. Tvůrčí práce spočívá v návrhu širšího souboru objektů a řešení navazujících prostorů na existující urbanistické struktury sídel, prostředí. Práce plyne od úvodního konceptu ke konkrétnímu návrhu staveb a prostranství, s důrazem na kvalitu architektonického a technického řešení, v podrobnosti projektového stupně urbanistické-architektonické studie. Cílem práce je zvládnout návrh souboru objektů v kontextu daného prostředí.

Základní údaje
  • Stupeň studia: Mgr
  • Katedra zajišťující výuku: K129 – Katedra architektury
  • Kód – Název studijního předmětu: 129AMG2 – Ateliér tvorby – magisterský 2
  • Typ předmětu: povinný
  • Ročník / semestr: 2/3
  • Rozsah studijního předmětu: 0+12
  • Hodin. za týden: 12
  • Kreditů: 16
  • Jiný způsob vyjádření rozsahu:
  • Způsob zakončení: klasifikovaný zápočet
  • Forma výuky: atelier
  • Garant(i) předmětu: Ing. arch. Jaroslav Daďa, Ph.D.
Časový program přednášek a cvičení
  [1 – 3] Analýza zadání, shromáždění informací z oblasti typologie / legislativní a normové požadavky, zpracování (sběr a studium) rešerší s rozborem provozu, typologie a konstrukce vztahující se k zadání, s vlastním komentářem.[4 – 6] Tvorba konceptu / konceptuální modely a skici, hledání dispozičních, prostorových a konstrukčních vazeb, ověřování měřítka a proporcí stavby v perspektivních skicách a pracovních modelech, besedy, přednášky, diskuse, exkurze, ateliérová prezentace definitivního konceptu stavby – vysvětlení navrhovaného ideového a prostorového uspořádání stavby, funkčních vazeb, řešení situace, konstrukčního a statického konceptu.[7 – 9] Převedení konceptu do návrhu: forma, funkce, provoz, konstrukce, technologie, materiál, detaily.[10 – 13] Finalizace řešení – architektonické, materiálové a barevné řešení, konstrukční a technické řešení/ateliérová prezentace, práce v grafických programech, příprava výsledného zpracování studie do prezentační podoby.
Způsob a harmonogram průběžné kontroly studia během semestru
2 průběžné prezentace dokumentující vývoj a stadium návrhu.
Požadavky ke zkoušce, podmínky pro udělení zápočtu nebo klasifikovaného zápočtu
  • Odevzdání práce v termínu
  • Odevzdání práce formou předepsaného elaborátu
  • Povinná a aktivní účast na výuce, maximálně 3 omluvené absence
Podíl zkoušky na celkovém hodnocení předmětu
Předmět není zakončen zkouškou.
Seznam požadovaných návazností
Bez návazností.
Seznam doporučené studijní literatury
  • Platné vyhlášky, normy, odborná periodika a webové stránky.

Informace

Informace k přihlašování k vedoucímu předdiplomního ateliéru a diplomové práce na katedře architektury

Přihlašování studentů na předdiplomní a současně i na diplomní projekt na katedře architektury probíhá prostřednictvím webového formuláře na stránkách katedry architektury, vždy v závěru zkouškového období předcházejícího semestru. Student si vybírá dva pedagogy v pořadí podle vlastních preferencí. K formuláři je možné připojit odkaz na reference vlastních prací. Výuka v ateliéru je organizována ve skupinách 2 vedoucích prací a jejich studentů. V případě většího množství zájemců rozhoduje o přijetí studentů do ateliéru vedoucí práce/ateliéru. O otevření přihlašování a o konečném složení ateliérů jsou studenti informováni e-mailem.

 

Ateliéry ZS 2024/25

–––

Daďa – Tichý

Řešení rozvojového území v katastru hl. m. Prahy, konkrétní lokalita bude upřesněna. Zadáním bude řešení širšího území rozvojových ploch v urbanistických souvislostech. Bude zpracována komplexně pojatá urbanisticko-architektonická studie. Tvůrčí práce bude spočívat v návrhu širšího souboru objektů a řešení navazujících prostorů na okolní existující urbanistické struktury. Cílem práce bude zvládnout návrh souboru objektů v kontextu daného prostředí.

Jako doplňková úloha bude zadána soutěž ve spolupráci s Českou televizí na téma: Přístavba objektu hlavního vstupu do objektu zpravodajství plus idea řešení obvodového pláště objektu zpravodajství.

–––

Knytl – Lédl

Dostavba historického objektu a zámeckého areálu v Tučapech. Obec Tučapy se nachází v Jihočeském kraji poblíž Soběslavi. V rámci předdiplomního projektu bude zadán pozemek ve středu obce. Cílem je navrhnout architektonicko-urbanistické řešení území bývalého zámeckého parku v návaznosti na stávající objekt zámku v kontextu současné zástavby a komunikačních tras (soudobých a historických). Představa je navrhnout kulturně společenské centrum, restauraci, domov pro seniory a další společenské funkce. Součástí bude také dořešení veřejného prostoru stávajícího „náměstí“ s průjezdem komunikace 135. Podrobnější zadání bude specifikováno zadavatelem (obec Tučapy, Úřad Jihočeského kraje). Předdiplomní projekt bude v semestru konzultován se zadavatelem a po odevzdání prezentován na výstavě (místo a termín bude včas upřesněno).

Urbanistický návrh řešení území na Rajské zahradě – Praha 14. Předmětem tohoto zadání je dostavba území v těsné blízkosti metra Rajská zahrada. V současnosti se na pozemku nachází objekt občanské vybavenosti a základní škola. V místě je předpoklad navrhnout nové centrum Prahy 14 s občanskou vybaveností, úřadem MČ Praha 14, komerčními, bytovými a administrativními objekty. Důležitým aspektem je řešení dopravy v kontextu širšího území v návaznosti na nově vzniklý přestupní uzel metra, vlaku a nově plánované tramvajové tratě. 

–––

Dvořák – Šikola

Architektonicko-urbanistická studie nové obytné čtvrti s občanskou vybaveností a veřejnými prostranstvími, v návaznosti na stávající obytnou zástavbu města a přírodní prostředí hor. Předpokládaná kapacita cca 200-300 bytů. Předběžná lokalita: Liberecký kraj.

–––

Hlaváček – Linhartová

Nové kulturně-vzdělávací a multifunkční společenské centrum pro znovu se rozvíjející historický střed Mladé Boleslavi v návaznosti na Hrad a Podhradí. Cílem je vytvoření supermoderního komplexu propojujícího historické i vizionářské prvky města do organického celku v návaznosti na Hrad a Podhradí, to vše v romantické vazbě na říčku Klenici a park Štěpánku. Náplň bude konzultována se zástupci vedení města.

–––

Kopřiva – Svatoš

Řešené území se nachází v západní straně Centrálního parku největšího sídelního útvaru Jihozápadní Město, MČ Praha 13. Území je charakteristické terénním reliéfem bez zástavby objekty. V územním plánu města je určeno pro sport a rekreaci. To nevylučuje dotvořit přilehlé území, tvořené obytnými soubory a parkem, o jiné funkce, například bydlení. V území je možné navrhnout sportovní a volnočasovou vybavenost s doplněním o společenské, kulturní, případně i obytné, funkce. Konkrétní program výstavby byl projednán s orgány územního rozvoje MČ Praha 13.

–––

Kotas – Hájek

–––

Kolář – Šourek

Zpracování generelu areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, a to pro dvě varianty modernizace: s využitím stávajícího areálu do cca 10 let vč. podrobností a s výhledem využití stávajícího areálu do 20 let s menším rozsahem podrobností.

V rámci generelu bude zpracován návrh řešení nových a využití stávajících objektů v areálu zadavatele v jasně definovaných objemech prostoru s vyznačením logistických funkčních celků včetně definice jejich kapacit, se znázorněním horizontálních i vertikálních komunikačních koridorů, se znázorněním provozních vazeb, pohybu pacientů, personálu, zásobování, odsunu odpadu apod.

Studenti budou mít k dispozici state-of-the-art technologie pro podporu navrhování a prezentaci architektury a technickou podporu k práci s nimi.

–––

Udržitelné navrhování – série výukových videí

V následující sérii videí si osvětlíme základní principy, jak lze z titulu naší profese přispět k udržitelnému rozvoji. Mimo jiné si ukážeme, jak si sestavit základní analýzy, jak výhodně využít energii slunce, jak omezit tepelné ztráty a potřebu tepla, jak zajistit letní tepelnou stabilitu a další, a to vše s cílem pomoci Vám navrhovat kvalitní, krásné a udržitelné stavby.

Za finanční podpory

Nové vnitřní soutěže FSv ČVUT v rámci Institucionálního plánu ČVUT pro rok 2021, č. projektu 1052101A007 (hlavní řešitel: Lenka Ingrišová)

Úvod do série

Ostatní videa

https://moodle-ostatni.cvut.cz/course/view.php?id=482

Credits

Written & Directed by:  Martin Stark Consultants: Aleš Brotánek, Anna M. Černá, Antonín Lupíšek, Jiří Novák, Jan Růžička First assistant director: Anna Marie Černá Narrated by: Martin Stark, Ladislav Kalivoda, Lee Kelso (EN) Translation (EN): Anna Marie Černá, Sandra Giormani, Martin Stark Storyboard artist/graphics by:   Martin Stark Camera operators: Jiří Mezera, Martin Stark Edited / sound / visual effects by: Martin Stark

X