Ateliér architektonické tvorby 2

129AT02

Anotace

Předmět navazuje na ateliér AT01, jehož náplní je bytový dům.
Tématem ateliéru AT02 je budova některého z běžných druhů občanské vybavenosti malé velikosti s jedním provozním okruhem.  Nedílnou součástí tématu je i navazující veřejný prostor.
Cílem předmětu je

  • rozvinout a prohloubit dovednosti studentů, které získali v předchozí ateliérové výuce,
  • na praktických příkladech uplatnit a upevnit teoretické znalosti z předchozích přednášek a cvičení
  • a prohloubit znalost, chápání a schopnost praktického uplatnění principů architektonického myšlení.

 Místo ateliéru architektonické tvorby 129AT02 a ateliéru 129ATA3 lze absolvovat ateliér 129IAS2 a 129IAS3 v anglickém jazyce ve společné skupině se zahraničními studenty, kteří přijíždějí na univerzitu především v rámci programu Erasmus+ (stejná hodinová dotace a termín ateliérové výuky, stejný počet kreditů)

Studenti pracují v týmech (většinou tříčlenných) a to tak, že v týmu by neměli být studenti ze stejné země.
Vytváří se tak možnost navázání nových vztahů, získávání zkušeností z jiného pracovního i kulturního prostředí, rozšíření komunikačních dovedností. V ateliéru IDS je tak možnost připravovat se na práci v mezinárodním prostředí nebo se tak můžete připravit na zahraniční stáž.
Součástí ateliérové výuky je 4 denní workshop ve výukovém středisku FSv v Telči.
Předpokladem pro úspěšné absolvování předmětu jsou, mimo vlastní motivace a aktivity, také dobré studijní výsledky v předcházejících semestrech předmětu ateliérové tvorby a komunikační schopnosti v anglickém jazyce.

 

Základní údaje
  • Stupeň studia: Bc
  • Katedra zajišťující výuku: K129 – Katedra architektury
  • Kód – Název studijního předmětu: 129AT02 (129ATV2) – Ateliér architektonické tvorby 2
  • Typ předmětu: povinný
  • Ročník / semestr: 3/5
  • Rozsah studijního předmětu: 0+6
  • Hodin. za týden: 6
  • Kreditů: 8
  • Jiný způsob vyjádření rozsahu:
  • Způsob zakončení: klasifikovaný zápočet
  • Forma výuky: ateliér
  • Garant(i) předmětu: doc. Ing. arch. Petr Šikola, Ph.D.
Časový program přednášek a cvičení
(01) Zadání: stavební program s kapacitními údaji provozu, orientační polohopis a výškopis

(02-03) Analýzy a rešerše

(03-05) Práce na architektonicko- urbanistickém konceptu a řešení vztahů navrhované budovy, jejího provozu a jejího okolí

(04-10) Práce na architektonickém prostorovém konceptu budovy, technickém a konstrukčním konceptu stavby, architektonickém návrhu budovy

(11-12) Práce na finálním výkrese a modelu

Způsob a harmonogram průběžné kontroly studia během semestru
2 průběžné prezentace dokumentující vývoj a stadium návrhu.
Požadavky ke zkoušce, podmínky pro udělení zápočtu nebo klasifikovaného zápočtu
  • Odevzdání práce v termínu
  • Odevzdání práce formou předepsaného elaborátu
  • Povinná a aktivní účast na výuce, maximálně 3 omluvené absence
Podíl zkoušky na celkovém hodnocení předmětu
Předmět není zakončen zkouškou.
Seznam požadovaných návazností
Bez návazností.
Seznam doporučené studijní literatury
  • Odborná periodika zaměřená na současnou světovou a českou architekturu (např. The Architecture Review, Architekt, A10, Wettbewerbe aktuell, Detail,apod.)
  • Publikace o současné architektuře (knihovna Katedry architektury, NTK)
  • Webové stránky předních architektonických ateliérů a servery zaměřené na současnou architekturu a design

Témata atelierů – LS 2024/2025

–––

StarkBrotánek

Moderní knihovna s coworkingem v Roztokách u Prahy
Návrh malé moderní knihovny s coworkingem v Roztokách u Prahy. Nejedná se pouze o půjčovnu knih, ale o službu zprostředkující informace a prostor vhodný pro všechny generace umožňující jejich vzájemnou interakci, ať už formou spontánních konverzací, kroužků, či cílených přednášek. Ateliér je zaměřen na holistický přístup návrhu staveb adaptovaných na klimatickou změnu se zvláštním přihlédnutím k jejich vlivu na člověka a vlivů na životní prostředí. Prostředkem je optimalizovaný návrh zohledňující estetické, sociální, zdravotní, ekonomické a technické faktory směřující k minimalizaci energetické náročnosti, uhlíkové neutralitě a hospodaření s vodou v krajině. Součástí výuky jsou i specializované přednášky a exkurze do domu s kořenovou čističkou na střeše nebo rozestavěného pasivního domu (v závislosti na časových možnostech).

–––

KašparBartík

Terminál lanové dráhy Rokytnice nad Jizerou
Cílem ateliéru je navrhnout jednoduchý objekt občanské vybavenosti (stravování, retail) a související veřejný prostor v rámci plánovaného terminálu lanové dráhy v Rokytnici nad Jizerou. Terminál je řešen jako veřejný prostor vymezený nástupní stanicí lanovky a stavbami pro občanskou vybavenost a ubytování. Jedná se o konkrétní zadání vytvořené ve spolupráci se společností Trigema.

–––

Košatka – Kutílková

Mateřská škola „Hanspaulka“ v Praze 6, Na viničních horách
Na vybraném pozemku je navrhována mateřská škola s kapacitou 72 dětí (4 oddělení po 18 dětech). Pozemek pravidelného tvaru je obklopen ze tří stran stávající bytovou zástavbou tvořenou rodinnými domy a vilami včetně doplňujících objektů (garáže aj.), čtvrtou stranu tvoří místní jednosměrná obslužná komunikace. Objekt školky se 4 třídami je uvažován jako dvoupodlažní s důrazem na architektonické a hmotové ztvárnění i konstrukční řešení včetně úpravy pozemku pro různé činnosti dětí a nezbytný provoz. Rovněž je kladen důraz na bezkolizní provoz včetně uspořádání tříd a potřebného zázemí (personál, stravování, hospodářská část aj.) a na nízkoenergetický návrh objektu.

–––

Novotná HrochováSapíková

Klubovna Dejvice
Kulturní centrum bude navrženo na místě stávajícího objektu z 50. let, který sloužil v době vzniku jako dvoutřídka. Pozemek se nachází mezi železniční tratí a ulicí Generála Píky, na rozhraní mezi vilovou čtvrtí Ořechovka a blokovou zástavbou činžovních domů. Hlavním cílem návrhu je vytvořit prostor pro setkávání především mladých lidí. Náplní centra budou koncerty, promítání filmů, divadelní představení, přednášky, workshopy, vzdělávací akce, apod. Na hlavní sál bude navazovat bar s DJ pultem. Nedílnou součástí návrhu bude zahrada, která by měla být využitelná po většinu roku a měla by vytvořit prostor pro trávení volného času.

–––

ŠikolaKlapalová

Přístavba a modernizace SŠ, ZŠ a MŠ, Praha 10, Chotouňská 476
Architektonická studentská soutěž Katedry architektury FSV ČVUT v Praze
Vypracování a realizace architektonického návrhu na rozšíření stávající kapacity budovy školy formou přístavby, rekonstrukce a modernizace vnitřních prostor školy.

–––

TichýVéle

Sportovně-rekreační centrum v Praze – Braníku
Úkolem ateliérového projektu je návrh zázemí sportovně-rekreačního centra v Praze – Braníku, vedle Branických ledáren. Jedná se o velmi atraktivní místo v sousedství Vltavy s výhledem na Barrandovské skály. V současné době je zde při cyklistické stezce zřízen pumptrak, venkovní posilovna, grilovací místo, ohniště, hřiště pro volejbal a fotbal. Všechno je intenzivně využíváno, a pravidelně, pečlivě udržováno. V kontextu s daným prostředím, podmínkami a využitím pro široký okruh veřejnosti by návrh měl splňovat potřeby malého občerstvení, hygienického zázemí, zázemí pro cyklisty, kolečkové brusle, skateboard, míčové hry, atd., podle uvážení studenta.

–––

Lédl Hájková

Přístavba a modernizace SŠ, ZŠ a MŠ, Praha 10, Chotouňská 476
Architektonická studentská soutěž Katedry architektury FSV ČVUT v Praze
Vypracování a realizace architektonického návrhu na rozšíření stávající kapacity budovy školy formou přístavby, rekonstrukce a modernizace vnitřních prostor školy.

–––

KlozarAbelová

obecní dům na návsi v obci Psáry u Prahy
Návrh je spojen se záměrem demolice budovy prodejny potravin a začlenění jejiho provozu do obecního domu.
Obecní dům kombunuje provozy prodejny potravin, pohostinství, multifunkčního sálu, knihovny, klubovny a potřebného zázemí s důrazem na prostorovou úspornost a vzájemné prolínání a doplňování jednotlivých provozů. Součástí úlohy jsou i zásahy vedoucí k zlepšení veřejného prostoru návsi.

–––

KosíkováFilsak

Restaurace s vyhlídkovým stanovištěm / rozhlednou v parku
Místo: Praha 10 – Malešice – Malešický park. Restaurace s kapacitou pro 50 lidí uvnitř a cca 90 na zahrádce, součástí návrhu plocha pro menší kulturní akce. Součástí dále bude vyvýšené vyhlídkové místo – vyhlídka nebo menší rozhledna s rozhledem nad park a přilehlé okolí a nejnutnější zázemí pro údržbu. Předpokládá se také návrh samostatně přístupného hygienického zázemí pro ná-vštěvníky parku a dořešení návaznosti parteru na stávající plochy a vybavení parku.
V současnosti je podle dostupných podkladů nabídka občerstvení v parku nedostatečná. „Občerstvení je po-skytováno formou prodejních kontejnerů situovaných podél promenádní aleje, což neodpovídá důstojnému užívání parku.
Anotace:
Restaurace s kapacitou pro 50 lidí uvnitř a cca 90 na zahrádce, součástí návrhu plocha pro menší kulturní akce. Součástí dále bude vyvýšené vyhlídkové místo – vyhlídka nebo menší rozhledna s rozhledem nad park a přilehlé okolí a nejnutnější zázemí pro údržbu

Novostavba obecního úřadu s obřadní místností v malé obci Kobylnice u Mladé Boleslavi
Místo: Obec Kobylnice u Mladé Boleslavi. Zadáním ateliéru je novostavba obecního úřadu s obřadní místností v malé obci Kobylnice u Mladé Boleslavi. Pracujeme s reálným zadáním, které může být dále upřesněno ve spolupráci s obcí. Nyní předpokládáme zázemí pro malý obecní úřad, obřadní místnost s možností víceúčelového využití i malého občerstvení, zázemí pro volnočasové aktivity, a v jednání je i možnost coworkingu, dětské skupiny a malých bytů pro obecní užití. Pozemek pro stavbu, který je ve vlastnictví obce, se nachází přímo v centru obce, což umožňuje nejen kvalitní architektonické řešení budo-vy, ale také návrh veřejného prostranství v jejím okolí.
Anotace:
Zadáním ateliéru je novostavba obecního úřadu s obřadní místností v obci Kobylnice u Mladé Boleslavi. Jde o reálný projekt, který lze dále upřesnit ve spolupráci s obcí. Počítá se se zázemím pro úřad, víceúčelovou obřadní místností, malým občerstvením a volnočasovými aktivitami. V jednání je také coworking, dětská skupina a obecní byty.
Pozemek v centru obce umožňuje nejen kvalitní architektonické řešení, ale i úpravu přilehlého veřejného prostoru.

–––

SvatošBoháč

Návštěvnické centrum s kavárnou
Předmětem návrhu bude novostavba návštěvnického centra s kavárnou v zahradě Michnova letohrádku, nazývaného Vila Amerika. Autorem barokního letohrádku je architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Navrhovaný objekt bude proveden v soudobém architektonickém výrazu jako konfrontace a doplnění stávajících staveb.

 

 

–––––––––––––––––

 

Udržitelné navrhování – série výukových videí

V následující sérii videí si osvětlíme základní principy, jak lze z titulu naší profese přispět k udržitelnému rozvoji. Mimo jiné si ukážeme, jak si sestavit základní analýzy, jak výhodně využít energii slunce, jak omezit tepelné ztráty a potřebu tepla, jak zajistit letní tepelnou stabilitu a další, a to vše s cílem pomoci Vám navrhovat kvalitní, krásné a udržitelné stavby.

Za finanční podpory

Nové vnitřní soutěže FSv ČVUT v rámci Institucionálního plánu ČVUT pro rok 2021, č. projektu 1052101A007 (hlavní řešitel: Lenka Ingrišová)

Úvod do série

Ostatní videa

https://moodle-ostatni.cvut.cz/course/view.php?id=482

Credits

Written & Directed by:  Martin Stark
Consultants: Aleš Brotánek, Anna M. Černá, Antonín Lupíšek, Jiří Novák, Jan Růžička
First assistant director: Anna Marie Černá
Narrated by: Martin Stark, Ladislav Kalivoda, Lee Kelso (EN)
Translation (EN): Anna Marie Černá, Sandra Giormani, Martin Stark
Storyboard artist/graphics by:   Martin Stark
Camera operators: Jiří Mezera, Martin Stark
Edited / sound / visual effects by: Martin Stark

X