Ateliér architektonické tvorby 3
129ATA3 (129AT03, 129AT3)Anotace
Předmět navazuje na ateliér ATV2, jehož náplní je stavba občanské budovy menšího rozsahu.
Tématem ateliéru AT3 je budova většího rozsahu s více provozními okruhy v konkrétním prostředí. Jedná se o budovu běžného druhu občanské vybavenosti střední velikosti. Nedílnou součástí tématu je i navazující venkovní prostor.
Cílem předmětu je rozvinout získané dovednosti studentů a prohloubit jejich znalosti zejména z nauky o budovách, o rozvoji území, o architektonické a výtvarné kompozici, o konstrukcích pozemních staveb, o technických zařízeních budov a o energetické efektivitě staveb.
V rámci bakalářského studia místo ateliéru architektonické tvorby 129AT02 a 129AT03 lze absolvovat nový ateliér 129IDS International Design Studio 1 nebo 2 v anglickém jazyce, ve společné skupině se zahraničními studenty, kteří přijíždějí na univerzitu především v rámci programu Erasmus+.
Studenti pracují v týmech (většinou tříčlenných) a to tak, že v týmu by neměli být studenti ze stejné země.
Vytváří se tak možnost navázání nových vztahů, získávání zkušeností z jiného pracovního i kulturního prostředí, rozšíření komunikačních dovedností. V ateliéru IDS je tak možnost připravovat se na práci v mezinárodním prostředí nebo se tak můžete připravit na zahraniční stáž.
Součástí ateliérové výuky je 4 denní workshop ve výukovém středisku FSv v Telči.
Předpokladem pro úspěšné absolvování předmětu jsou, mimo vlastní motivace a aktivity, také dobré studijní výsledky v předcházejících semestrech předmětu ateliérové tvorby a komunikační schopnosti v anglickém jazyce.
Základní údaje
- Stupeň studia: Bc
- Katedra zajišťující výuku: K129 – Katedra architektury
- Kód – Název studijního předmětu: 129ATA3 – Ateliér architektonické tvorby 3
- Typ předmětu: povinný
- Ročník / semestr: 3/6
- Rozsah studijního předmětu: 0+8
- Hodin. za týden: 8
- Kreditů: 10
- Jiný způsob vyjádření rozsahu: –
- Způsob zakončení: klasifikovaný zápočet
- Forma výuky: ateliér
- Garant(i) předmětu: Ing. arch Petr Lédl, Ph.D.
Časový program přednášek a cvičení
(03-05) Práce na architektonicko- urbanistickém konceptu řešení vztahů navrhované budovy, jejích provozů a jejího okolí
(05-10) Práce na architektonickém prostorovém konceptu budovy, technickém a konstrukčním konceptu stavby, architektonickém návrhu budovy
(11-12) Práce na finálním výkrese a modelu
Způsob a harmonogram průběžné kontroly studia během semestru
Požadavky ke zkoušce, podmínky pro udělení zápočtu nebo klasifikovaného zápočtu
- Odevzdání práce v termínu
- Odevzdání práce formou předepsaného elaborátu
- Povinná a aktivní účast na výuce, na prezentacích, maximálně 3 omluvené absence
Podíl zkoušky na celkovém hodnocení předmětu
Seznam požadovaných návazností
Seznam doporučené studijní literatury
- Odborná periodika zaměřená na současnou světovou a českou architekturu (např. The Architecture Review, Architekt, A10, Eettbewerbe aktuell, Detail,apod.)
- Publikace o současné architektuře (knihovna Katedry architektury, NTK)
- Webové stránky předních architektonických ateliérů a servery zaměřené na současnou architekturu a design
Témata ateliérů ATA3 – letní semestr 2024/2025
–––
Lédl – Šlapetová – Slavkovský
Základní škola Dolní Břežany
Zadáním ateliéru je návrh školského zařízení v kontextu místa. Důraz bude kladen na hmotové a architektonické ztvárnění s ohledem na moderní trendy výuky a potřeb pro školskou výuku.
–––
Knytl – Šabart – Jakeš
V atelieru se pracuje ve skupinách, v analytické části spolupracují všichni, v koncepční části pak skupiny o 2-4 členech. Každá skupina vypracuje společný koncept řešení celého území a v další části semestru si pak každý zvolí „parcelu“ pro zpracování svého samostatného projektu. Skupina bude i dále kooperovat, členové si budou vzájemnou inspirací i kritikem, kontext pro tvorbu každého vzejde ze společného konceptu, ale možná i z konceptu jiného člena skupiny. Konkrétní zadání je na území, vymezeném ulicemi Průběžná – Přetlucká (či spíše souběžná Dolínecká) a tělesem železniční dráhy u zastávky Praha – Zahradní Město. Území je dnes zastavěné skladovými a montážními halami, většinou v dosti špatném stavu. Ale nově zřízená železniční zastávka činí toto území výborně dopravně dostupné a to by mohlo být impulzem pro výraznou změnu.
–––
Zykan – Šmolík
Pobočka městské knihovny Praha 2 pod Emauzy v ulici Pod Slovany se samostatnou kavárnou, galerijním prostorem, podzemním parkingem a řešením přilehlého mikroparku. Součástí práce bude také hledání kontextu s přiléhajícím areálem CAMP / IPR.
–––
Linhartová – Hrochová – Sapíková
Centrum sociálních služeb
Ideový návrh rozšíření areálu „Domov Barbora“, v severozápadní části Městské památkové rezervace Kutná Hora.Cílem je kontextuální návrh nového moderního objektu v souvislosti s požadavky na rozšíření kapacity pobytové sociální služby o 51 lůžkových míst, velkou výzvou je i koncepce využití svažitého terénu zahrady pro venkovní aktivity.
Ateliér 129IAS3 (alternativa ATA3) a 129DS1-3 v angličtině bude mít shodné zadání, pod vedením prof. Hlaváček – Boříková – Zdobinský
–––
Trojan – Gleich – Dvořák Voj.
ZÁMEK ZAHRÁDKY – konferenční centrum
Téma v rámci mezinárodní studentské soutěže Ispireli. Cílem soutěže je přeměnit areál zámku na prostory, které by univerzita ve spolupráci s obcí Zahrádky a Libereckým krajem mohla využít jako konferenční centrum, včetně ubytovacích zařízení, informačního centra obce a centra pro volnočasové aktivity. V dalších objektech (zejména oranžerie a statek) předpokládáme umístění kavárny nebo malé restaurace. Předmětem soutěže je navrhnout nekonvenční řešení s ohledem na udržitelnost (materiály, technologie) a ohleduplnost (příroda, místní lidé, místní zvyky a tradice). Zvláštní cenu může získat projekt, který nabídne nekonvenční až inovativní řešení, které nejlépe odpovídá požadavkům udržitelnosti a využití nových technologií. Vyhlašovatelem soutěže je Univerzita Karlova.
Více info o soutěži https://www.inspireli.com/cz/zahradky
–––
Svatoš
Galerie současného umění
Předmětem návrhu je novostavba galerie současného umění. Objekt bude umístěn k východní, slepé fasádě nákupního centra Stromovka v ulici Veletržní, Praze 7. Budova galerie a přiléhající veřejný prostor budou navrženy v soudobém architektonickém výrazu.
–––
Jiran – Máša
?
–––
Smolík – Med
Kulturně – společenské centrum Prahy 12
Zadáním našeho ateliéru je novostavba nově formující jednu stranu Sofijského náměstí v Modřanech, tedy centra Prahy 12. Po uvažované demolici starého objektu České pošty vzniká prostor pro umístění nového a architektonicky silného domu, který by měl sloužit místním obyvatelům (veřejná vybavenost). Je uvažováno s umístěním společenského multifunkčního sálu městské části pro minimálně 500 osob včetně potřebného zázemí. Dále je zde zamýšlena knihovna s doplňujícími provozy, které knihovna dnešní doby poskytuje. Celek by měl vytvořit funkční kulturně – společenské centrum Prahy 12. Jako doplňující funkce jsou požadovány obecní byty, které pomohou s ekonomikou provozu.
Dům může těžit z výjimečné pozice mezi Sofijským náměstím a hlavní ulicí Československého exilu, má tedy určitou výhodu solitéru a může využívat synergie obou prostor.
Jedná se o reálné zadání ve spolupráci s MČ Praha 12.
–––––
Témata ateliérů IAS3 – letní semestr 2023/2024
V rámci bakalářského studia místo ateliéru architektonické tvorby 129ATA3 lze absolvovat ateliér 129IAS3 v anglickém jazyce, ve společné skupině se zahraničními studenty, kteří přijíždějí na univerzitu především v rámci programu Erasmus+. Ateliér je ve stejném čase jako ATA3, má stejný počet kreditů, téma odpovídá ateliéru ATA3 (budova většího rozsahu s více provozními okruhy v konkrétním prostředí).
–––
Hlaváček – Boříková – Zdobinský
Centrum sociálních služeb
Ideový návrh rozšíření areálu „Domov Barbora“, v severozápadní části Městské památkové rezervace Kutná Hora.Cílem je kontextuální návrh nového moderního objektu v souvislosti s požadavky na rozšíření kapacity pobytové sociální služby o 51 lůžkových míst, velkou výzvou je i koncepce využití svažitého terénu zahrady pro venkovní aktivity.
–––––
Sylabus
AT3-podklady (pdf – 64 kB)