Ateliér architektonické tvorby – základní 1
129ATZ1 (129ATAZ)Anotace
Atelier základní 1 je první zkušeností studenta s návrhem konkrétního objektu na konkrétním místě. Předmět navazuje na Architektonickou kompozici, která se věnuje tvorbě kompozice jako abstraktní skladby menších částí ve vztahu k většímu celku. Nejvýznamnější odlišností předmětu atelieru základního od výuky atelieru architektonické kompozice je konkretizace zadání, které již není abstraktní a musí tedy dávat jasné odpovědi na 3 otázky:
- KDE? (místo / lokalita / parcela),
- CO? (objekt / prostor),
- PRO KOHO? (funkce / účel).
Stěžejní náplní předmětu je proces architektonického navrhování aplikovaný při návrhu jednoduchého objektu. Hledání vztahů a souvislostí mezi vnitřním a vnějším prostředím. Hlavním cílem výuky v obecné rovině je ovládnutí postupů architektonického navrhování spolu s dalším rozvojem kreativity nastartovaným v kompozici. Konkrétním cílem práce je návrh drobné stavby – provozně jednoduchého objektu v kontextu konkrétně zadaných podmínek.
Základní údaje
- Stupeň studia: Bc
- Katedra zajišťující výuku: K129 – Katedra architektury
- Kód – Název studijního předmětu: 129ATZ1 (129ATAZ) – Ateliér architektonické tvorby – základní 1
- Typ předmětu: povinný
- Ročník / semestr: 1/2
- Rozsah studijního předmětu: 0+4
- Hodin. za týden: 4
- Kreditů: 4
- Jiný způsob vyjádření rozsahu: –
- Způsob zakončení: klasifikovaný zápočet
- Forma výuky: ateliér
- Garant(i) předmětu: Ing. arch. Ing. Jana Hořická, Ph.D.
Časový program přednášek a cvičení
Způsob a harmonogram průběžné kontroly studia během semestru
Požadavky ke zkoušce, podmínky pro udělení zápočtu nebo klasifikovaného zápočtu
- Odevzdání práce v termínu
- Odevzdání práce formou předepsaného elaborátu
- Povinná a aktivní účast na výuce, na prezentacích, maximálně 3 omluvené absence
Podíl zkoušky na celkovém hodnocení předmětu
Seznam požadovaných návazností
Seznam doporučené studijní literatury
- Odborná periodika zaměřená na současnou světovou a českou architekturu (např. The Architecture Review, Architekt apod.)
- Publikace o současné architektuře
- Webové stránky předních architektonických ateliérů a servery zaměřené na současnou architekturu a design
Témata ateliérů ATZ1 na LS 2022/23
ATELIÉR SMOLÍK – BRANKOV
Revitalizace prostoru kolem rybníka v Praze-Točné pro komunitně-rekreační účel
Zadáním ateliéru je nové uchopení prostoru kolem rybníka v centru obce. Po plánované rekonstrukci hráze a obnově rybníka bude nutné místu dát nový komunitní a rekreační účel. Vhodně navázat na připravovanou revitalizaci vedlejší návsi, ale v tomto klidovém místě se zaměřit na setkávání obyvatel a relaxaci. Zohlednit návaznost na dětské hřiště a pořádání větších akcí, jako je např. místní pouť. Citlivým přístupem parkových úprav a vložením elementárních objektů zde vytvořit atraktivní a příjemné místo v centru obce.
Ve skupinách si rozebereme a navrhneme varianty přístupu k revitalizaci prostoru, stanovíme vhodné rozhraní přírodních ploch a vhodný rozsah urbanizace prostoru. Každý individuálně pak navrhne objekt, který bude přínosem pro záměr celku. Nabízí se objekty typu altánu, mola u rybníka, kapličky, obecního ohniště, pavilonu se zázemím pro setkávání, obecní i soukromé oslavy. Vše při citlivém přístupu k přírodnímu charakteru místa.
ATELIÉR RYCHTAŘÍK – DVOŘÁKOVÁ
Infopoint na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze
Infopoint na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze, který bude zároveň sloužit jako vstup do Muzea Architektury v budově NNZ. Lokalita je bývalý brownfield, kde momentálně vzniká developerský projekt a kde se podařilo zachránit cennou funkcionalistickou budovu a prohlásit ji za kulturní památku. V návrhu budeme preferovat silný koncept a jeho dotažení do finální verze. Půjde o práci s objektem a jeho zasazení do kontextu, jeho hmotové řešení a práce s materiály.
ATELIÉR BOHATÝ – LAJDA
V ateliéru budou též zahraniční studenti, výuka bude probíhat dvojjazyčně s preferencí angličtiny.
Rozšíření glampingu “Louže” – Dlouhý Újezd
Cílem semestru je doplnění glampingového areálu LOUŽE v turisticky neobjevené části lokality Českého Lesa ve formě pavilonů / dodatečné vybavenosti. Důraz je kladen na propojení návrhu s přírodními hodnotami a podmínkami okolí, neméně také na neinvazivního a demontovatelného způsobu výstavby.
ATELIER ŠMOLÍK – DVOŘÁK Vojtěch
Samostatné Pavilony v Divoké Šárce, Praha
Cílem zadání je navrhnout pavilony na určených místech v údolí Divoké Šárky a na ostrohu (hradiště Dolní Liboc) včetně využití výhledu na údolí Divoké Šárky a přilehlé oblasti městské části Prahy 6. Cílem tohoto záměru je zatraktivnění pobytu v této rezervaci, informování o lokalitě, případně nabídka pohybových, výrobních aktivit.
ATELIÉR KAŠPAR – BARTÍK – ŠŤÁSTKA
Infocentrum PL Josef Podzemní Laboratoře Josef (Smilovice)
Cílem ateliéru bude navrhnout malé informační centrum pro návštěvníky Podzemní laboratoře Josef, kterou provozuje Centrum experimentální geotechniky FSv ČVUT v Praze. Jednoduchý objekt vytvoří před-prostor stávajícího skalního průrazu, kde je umístěn víceúčelový sál. Provozně jednoduchý objekt se bude skládat ze tří částí: prostor infocentra, hygienické zázemí, prostor pro robotické ovládací centrum.
ATELIÉR ZOULA – LENZ – FICENEC
Rozhledna-Pozorovatelna zvěře-Úkryt proti nepřízni počasí-Památník sportu čtveřice objektů umístěných v areálu bývalé sjezdovky Jáchymov Střed. Lokalita se nachází v horních partiích Krušných hor, návštěva místa je podmínkou. Během ateliéru je kladen důraz na práci s konceptem a pracovním modelem.
ATELIER HEXNEROVÁ – ČERNÁ
Oživení prostoru Libockého rybníka
Úkolem studentů bude návrh oživení prostoru Libockého rybníka a jeho okolí na Praze 6. Na začátku semestru provedou studenti ve skupinách analýzu místa a na jejím podkladě navrhnou funkce, které by mohly oživit a zlepšit fungování rekreační lokality. Následně budou individuálně pracovat na návrhu drobné stavby se zvolenou funkcí. Libocký rybník je součástí historické zástavby Horní Liboce a sousedí s původním viaduktem Buštěhradské dráhy. Přes jeho hladinu je malebný výhled na oboru s letohrádkem Hvězda a kostel sv. Fabiána a Šebestiána.
ATELIÉR DVOŘÁK Václav – VANĚK
Vyhlídková platforma na vltavském nábřeží
Zadanou prací v ateliéru ATZ1 je návrh vyhlídkové platformy na nábřeží Vltavy v centrální části Prahy. Cílem je navrhnout funkční a moderní objekt v duchu současné architektury, situovaný na břehu, na vodě či zavěšený na mostě… Stavba může být koncipována jako modulární, mobilní či kinetická. Předmětem hodnocení bude zejména kreativnost v přístupu k návrhu a prezentace výsledné myšlenky.
ATELIÉR NOVOTNÁ – ASTER
Pavilon Petřín
Jedná se o vstupní pavilon do Vojířovy štoly při promenádní cestě Raoula Wallenberga na Petříně. Součástí návrhu pavilonu je i řešení parteru.
ATELIER TARABA – ČIVRNÁ – TROJAN
Kapslovna: moment exploze
Místo testovacích výbuchů exploze kreativity. V místě bývalé žižkovské zbrojovky / kapslovny na Parukářce navrhnou studenti malou guerilla art scénu, kde bude možné odpočívat, setkat se s přáteli, grilovat a při tom se věnovat situačnímu umění (hudba, stand-up, slam poetry, autorské čtení, graffiti atd.). Podmínkou je do návrhu zakomponovat torzo původní bezpečnostní zdi, která chránila před šířením exploze a v jejíž bezprostřední blízkosti bude stavba situována.
ATELIÉR POŠMOURNÝ – BOŘÍKOVÁ
Relaxační koutek pro pořádání pikniku
Lokalita: Střelecký ostrov (alt. Petřín, soutok Vltavy a Berounky, náplavka Smíchov)
Tématem atelieru je návrh relaxačního místa pro pořádání pikniků a podobných společenských setkání přátel a rodiny. Umístění zázemí pro pikniky je situované v rámci Prahy na Střeleckém ostrově, případně na Petříně, soutoku Vltavy a Berounky nebo na Smíchovské náplavce (volba lokality dle preferencí studenta). Místo pro pikniky by mělo být (částečně) zakryté a mělo by nabízet prostor pro posezení. Dalším vybavením by mělo být: plynový gril, místo pro skladování odpadu (odnášení po použití) a drobné sportovní vyžití (šachy, ping -pong). Součástí atelieru bude úvodní úloha návrhu osobního loga. Logo bude v průběhu atelieru konzultováno a finální návrh bude umístěn na odevzdávaném elaborátu (titulka skicáře).