Ateliér architektonické tvorby – základní 2

129ATZ2

Anotace

ATZ2 navazuje na ATZ1. Jde o projekt malé stavby, ale do návrhu již vstupují otázky typologické a ergonomické. Logicky je pro tuto fázi studia zvolena problematika bydlení, a to ve své elementární formě: weekend house, studio, apartmán. Cílem předmětu je komplexní návrh „malé“ stavby obsahují prvek bydlení. Studie bude dopracována do úrovně interiéru, exteriérového prostoru a jednoduchého konstrukčního detailu.

Základní údaje
  • Stupeň studia: Bc
  • Katedra zajišťující výuku: K129 – Katedra architektury
  • Kód – Název studijního předmětu: 129ATZ2 – Ateliér architektonické tvorby – základní 2
  • Typ předmětu: povinný
  • Ročník / semestr: 2/3
  • Rozsah studijního předmětu: 0+4
  • Hodin. za týden: 4
  • Kreditů: 6
  • Jiný způsob vyjádření rozsahu:
  • Způsob zakončení: klasifikovaný zápočet
  • Forma výuky: ateliér
  • Garant(i) předmětu: Ing. arch. Ing. Jana Hořická, Ph.D.
Časový program přednášek a cvičení
[01] Zadání: interpretace zadání způsobem umožňujícím jeho rychlé pochopení[01-12] Tvůrčí rešerše a diskuse o architektuře: formou diskuzí, promítání, návštěvy výstavy apod., podpora vyjadřovacích schopností[02-03] Analýza zadání[03-05] Práce na konceptu[05-10] Práce na projektu[11-12] Práce na finálním výkrese a modelu
Způsob a harmonogram průběžné kontroly studia během semestru
2 průběžné prezentace dokumentující vývoj a stadium návrhu.
Požadavky ke zkoušce, podmínky pro udělení zápočtu nebo klasifikovaného zápočtu
  • Odevzdání práce v termínu
  • Odevzdání práce formou předepsaného elaborátu
  • Povinná a aktivní účast na výuce, maximálně 3 omluvené absence
Podíl zkoušky na celkovém hodnocení předmětu
Předmět není zakončen zkouškou.
Seznam požadovaných návazností
Bez návazností.
Seznam doporučené studijní literatury
  • Odborná periodika zaměřená na současnou světovou a českou architekturu (např. The Architecture Review, Architekt apod.)
  • Publikace o současné architektuře
  • Webové stránky předních architektonických ateliérů a servery zaměřené na současnou architekturu a design

Témata ateliérů ATZ2 – zimní semestr 2024/2025

 

atelier HOŘICKÁ – ABELOVÁ

Artisit-in-residence

Tvůrčí residenční pobyty jsou součástí programu řady uměleckých institucí a také života umělců po celém světě. Cílem našeho ateliéru bude navrhnout objekt pro takový program na konkrétním místě v Praze pro konkrétní uměleckou formu z oblasti vizuálního nebo performativního umění. Takový objekt zahrnuje jednak prostor pro vlastní tvorbu, ale také pro ubytování hostujících umělců*kyň.

–––

atelier TARABA – ČIVRNÁ

El Camino

Místo pro přenocování poutníků procházejících po Svatojakubské cestě Prahou. Studenti si vyberou konkrétní místo nedaleko Zbraslavi – Baní, kde stezka opouští město a pokračuje dále do lesů na hřebenech Brd.  Zadání je koncipováno jako jeden nebo více objektů pro přenocování přibližně 6 osob. V ateliéru budeme hledat způsoby, jak může architektura reflektovat poutnictví a současně poskytnout odpovídající úroveň krátkodobého ubytování.

atelier LAJDA – BOHATÝ

SKALNÍ MĚSTO

Cílem semestru bude nejprve zpracovat zastavovací plán „skalního města“ – soubor objektů (práce ve skupině) menšího měřítka pro krátkodobé zážitkové ubytování v přírodě Jizerských hor. Následovat bude postupné osamostatnění ve formě návrhu vlastního objektu až do detailu architektonické studie. Důraz bude kladen na návštěvu místa a zpracování kvalitních rozborů přírodní lokality v okolí Bedřichova. Navrhovat budeme s ohledem na přírodní hodnoty a podmínky v rámci CHKO Jizerské hory – např. neinvazivní a plně demontovatelný způsob výstavby, použití lokálních materiálů apod. Charakteristické žulové skalní útvary tvoří specifikum lokality pro letošní semestr!

Pozn.: Výuka probíhá společně se studenty programu Erasmus a je vedena dvojjazyčně (čj-aj)

–––

atelier NOVOTNÁ – VÁŠKOVÁ

Ubytování na Císařské louce

Zadáním ateliéru je návrh jednoduchých objektů pro ubytování návštěvníků města v jižní části pražského ostrova Císařská louka. Součástí návrhu je urbanistické řešení vymezené lokality.

–––

atelier TROJAN – DVOŘÁKOVÁ

Umělecká rezidence v katalánské Huasce

Návrh rezidence umělců a vzdělávacího komplexu dle hodnot a zásad Antoni Gaudího. Harmonizovaný komplex objektů (ubytování, dílna, coworking, výstavní prostor, prostor pro meditaci a jógu) sloužící pro potřeby umělců při jejich rezidenčním pobytu v lokalitě. Budeme se zabývat otázkami jaký přesah má dílo Antoni Gaudího do dnešní doby? Je možné principy, které používal ve své době transformovat a využít v současnosti? A co v budoucnosti? Témata pro diskuzi: udržitelnost, funkčnost, estetika a inovace.

–––

atelier KAŠPAR – BARTÍK

Glamping – zámek Jetřichovice

(Zadání formou ateliérové „soutěže“ ve spolupráci se spol. Trigema)

Cílem ateliéru je návrh a umístění objektu/ů k rekreačnímu bydlení do prostoru zámeckého areálu a využití tajemné a historické atmosféry, kterou tento areál nabízí. Kombinace zámku, částečně rozpadlých historických budov a zámeckého parku se starými vzrostlými stromy poskytuje návštěvníkovi jedinečný zážitek. Stavba by měla být navržena tak, aby podporovala maximální propojení s přírodou.

––– 

atelier ŠMOLÍK – DVOŘÁK Voj.

Studentské bydlení Strahov – kurtina mezi baštami  sv. Vojtěcha a sv. Norberta.

Mini „vesnický“ urbanismus složený z obytných buněk pro 4 studenty – vstupní prostor / obytná zóna / kuchyň / hygiena / klidová část / vertikální komunikace.

–––

atelier POŠMOURNÝ – ŠTIBOR

Libice – památník bitvy Slavníkovců a Přemyslovců

Obec Libice leží v rovinatém kraji Polabské nížiny, nedaleko soutoku Labe s říčkou Cidlinou. Poklidné louky mezi Libicí a soutokem řek, kde je už léta hojně navštěvovaná restaurace „Cidlina“, byly přes tisícem let svědkem jednoho z nejkrvavějších střetnutí slovanských rodů na našem území. Během bitvy byl rod Slavníkovců vyvražděn. Ze slavného rodu se zachránil pouze biskup Vojtěch, který pobýval tou dobou v Krakově. Důsledkem této dějinné událost bylo, že se hlavním městem Čech nestala Libice, ale Praha.

Na dohled od valů hradiště je starý památník s informačními tabulemi. Naším úkolem je upravit nebo změnit stávající památník a vytvořit informační středisko, vybavené prostorem pro propagační materiál, audiotechnikou a u vstupu do areálu haptickým modelem kostela a paláce. Součástí návrhu bude i informační systém, navádějící návštěvníka z centra Libice k areálu hradiště.

–––

atelier ČERNÁ – VANĚK

Architektonický ateliér s ubytováním – Točna Dlabačov

Cílem tohoto ateliéru je navrhnout prostory pro malou architektonickou kancelář (maximálně pro 4 osoby) s možností ubytování či přespání. Prostor určený k realizaci se nachází v blízkosti tramvajové točny Dlabačov a přilehlé lávky, poblíž zastávky Malovanka. Navrhovaná stavba by měla respektovat a reagovat na kontext daného území a ukázat, jak lze efektivně využít zdánlivě nevyužitelný městský prostor. Koncept stavby by měl odrážet architektonický názor studentů, kteří se v tomto návrhu představují jako majitelé arch. kanceláře. Zároveň by měl zprostředkovat jejich styl potenciálním klientům. V ateliéru bude kladen důraz na kontext a koncept stavby.

––– 

atelier ZOULA – FICENEC

V rámci výuky dáváme důraz na koncepční uvažování a kontextuálně analytickou přípravu, ruční práci (kreslení a modelování) a skupinovou spolupráci. Návštěva a prohlídka zadané lokality je nezbytnou součástí přípravy (společně proběhne v druhém týdnu semestru).
Náplní ateliéru bude návrh drobných ubytovacích objektů a kulturního vybavení pro JOJO ranch, Beroun – Zdejcina. Studující ve skupinách připraví rozvržení úprav areálu a rámcově navrhnou zázemí pro kulturní akce (jednoduchý multifunkční venkovní prostor pro koncerty, workshopy, vystoupení, komunitní aktivity apod.). Poté každý/á zvlášť navrhne objekt pro ubytování v návaznosti na společné řešení. Podrobné informace o zadání, ukázky prací našich studentů z předchozích let atd. naleznete zde: https://www.archikoutek.cz/blog/atz-zoula-ficenec-zadani
Na první hodině proběhne návrhová rozcvička, přineste si prosím zbytky modelovacích materiálů z předchozích semestrů a věci na kreslení.

––– 

atelier JIRAN – MÁŠA

Tiny-house za školou

Jednoduchý weekendový obytný domek kontejnerového charakteru jako součást zahrady za bývalou školní budovou ve Vlastiboři u Železného Brodu s panoramatickým výhledem na siluetu západních Krkonoš. Stavebně nenáročná jednopodlažní zděná, případně montovaná konstrukce domu proporčně vycházející z místního typu vesnické zástavby, respektující svažitost pozemku. Optimální náplň – univerzální obytná místnost s minikuchyňkou, jídelním koutem, sprcha, umývadlo a WC, spací kout, případně podstřeší apod.

 

X