Velký úspěch našich studentů – získali první tři místa v národním kole soutěže: MULTI COMFORT 2020 / Saint-Denis, Paříž, Francie!
1. místo – Jiří Petrželka, Kristýna Klůsová
2. místo – Natálie Pěgřímková
3. místo – Nikol Puchelová, Jan Krsek
První dva umístěné týmy v národním kole pokračují do mezinárodního kola konaného v Paříži (předpoklad červen 2021).
Studenti pracovali pod vedením pedagogů atelieru SMOLA-STARK-BROTÁNEK-KALIVODA-TENCAR.
Zadáním 16. mezinárodního ročníku byla post-industriální lokalita bývalého areálu cementárny Coignet Enterprise ve čtvrti Saint-Denis v Paříži.
Úkolem bylo v dané lokalitě navrhnout urbanistický celek kombinující obytnou, vzdělávací a rekreační funkci, včetně řešení rozsáhlého městského parku a respektování stop kulturně-historického dědictví. To vše podle principů udržitelné architektury a v pasivním standardu s důrazem na kvalitu jak vnějšího, tak vnitřního prostředí a využití obnovitelných zdrojů.
Kromě návrhu obytného celku o 250-300 bytech různé velikosti (1+kk až 7+kk) byl letos součástí zadání ještě návrh základní školy (včetně mateřské školky) o 18 třídách! Přičemž takováto škola samotná je poměrně složité zadání, které by samo o sobě už mohlo tvořit celý předmět soutěže.
A to není vše, rozsah zadání byl ještě větší. Součástí areálu je budova bývalých skladů cementárny z roku 1864, kterou studenti měli za úkol revitalizovat. Rovněž tak měli studenti přijít s koncepcí využití a revitalizace pro bývalou vilu Francoise Coigneta (majitele zmíněné cementárny) – Maison Coignet, která se v řešeném území nachází.
Zajímavost: Vila Coigneta byla postavena v roce 1853 a jedná se o vůbec první železobetonovou stavbu, v roce 1998 byla prohlášena za historickou památku. V současné době je bez využití.
Letos se jedná již o 16. ročník této soutěže, která má již dlouhou tradici od roku 2004. Jedná se o dvoukolovou mezinárodní soutěž – 1. kolo je národní, 2. kolo následně mezinárodní, kde studenti postupující z národního kola reprezentují svou školu a svou zemi.
Minulého ročníku se účastnilo více než 2200 studentů ze 34 zemí světa (přes 60 soutěžních prací v mezinárodním kole). V letošním ročníku se očekávají obdobné počty 60 týmů z více jak 30 zemí světa.
X